Rodzaj: Jabłko deserowe

Pochodzenie: McIntosh Wijcik x Greensleeves

Synonimy: Bolero, Emerald Spire, Emeraldspire, Ballerina Emerald Spire.

Streszczenie: Jedna z sześciu odmian kolumnowych opracowanych w Stacji Badawczej East Malling w Kent (Wielka Brytania). Należą do nich Bolero, Polka, Walz, Flamenco, Charlotte i Obelisk.

Identyfikacja: Owoce średniej wielkości. zaokrąglone do lekko cylindrycznych, o gładkiej, zielonej skórce, która w miarę dojrzewania zmienia kolor na żółty i przybiera delikatne pomarańczowy rumieniec. Mogą pojawić się także rdzawe plamy na skórce. Ogonek krótki i średnio gruby, osadzony w głębokim i szerokim zagłębieniu. Kielich jest mały i zamknięty, osadzony w umiarkowanie głębokiej i szerokiej misce. W zagłębieniu i misce mogą pojawić się lekkie rdzawe plamy. Skórka tłusta.

Charakterystyka: Miąższ jest prawie biały, a smak przypomina Jamesa Grieve’a – bardzo soczysty, chrupiący i przyjemnie słodki, o niskiej kwasowości.

Zastosowania: jabłko do spożycia na świeżo.

Pochodzenie: Jest to kolejna z serii kolumnowych jabłoni Ballerina/Colonnade opracowana pod kierunkiem Kena Tobutta w The Kent Incorporated Society for Promoting Experiments in Horticulture's East Malling Research Station w Maidstone, Kent (Wielka Brytania). Powstała w 1976 roku w wyniku zapylenia krótkopędu Wijcik McIntosh i pyłku Greensleeves. Wijick McIntosh to odmiana McIntosha, która ma wyraźną skłonność do tworzenia owoców na krótkopędach wyrastających z przewodnika. Wprowadzony podczas National Fruit Trials w 1984 r., Brogdale Farm, Faversham, Kent. Jabłko początkowo oznaczone jako SA 25 24 zostało przemianowane na Toscan i oferowane na rynku jako Bolero i Emeraldspire pod szyldem Ballerina i Colonnade.

Uprawa: Drzewo średnio energiczne, o wzniesionym, kolumnowym pokroju z wielką ilością krótkopędów wyrastających z przewodnika. Owoce typowe dla drzew kolumnowych, naturalnie rozwijają się na krótkopędach w pobliżu przewodnika, dzięki czemu drzewka te idealnie nadają się do małych ogrodów, a nawet doniczek na patio. Nie wymaga przycinania poza usuwaniem zbyt wybujałych przyrostów pędowych i przycinaniu krótkopędów w odległości 10-20 cm od przewodnika. Liście są zwykle gęste rozłożone wzdłuż przewodnika. W wietrznych miejscach wskazane jest zabezpieczenie przewodnika, ponieważ silny wiatr może uszkodzić pąki końcowe, powodując wtórne rozgałęzienia. Drzewa można sadzić w odległości 50 do 60 cm jedno od drugiego. Odporne na mróz. (do -30°C)  Dobrze radzi sobie na podkładce półkarłowej MM106.

Zalecana podkładka: MM106 lub MM111

Wrażliwość: Odmiana podatna na parcha, rdzę jabłoni cedrowej, mączniaka prawdziwego i zarazę ogniową.

Zapylacze: Ballerina® „Maypole”, „Waltz” i „Polka” lub „Granny Smith”, „Jonathan”

Zbiór: początek września



Post a Comment

Nowsza Starsza