Kolumnowe kształty drzew owocowych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To jeden z powodów, dla których w centrach ogrodniczych jak i internecie znajdziemy ich szeroką ofertę. Należy jednak zachować ostrożność bowiem, nie wszystkie odmiany tak oznaczone można naprawdę zaliczyć do kolumnowych.
Zatem nie wydawajmy niepotrzebnie swoich pieniędzy na podróbki...
Jedynymi gatunkami owoców, które można nazwać prawdziwymi odmianami kolumnowymi, są jabłonie. Tylko u nich ten typ wzrostu jest uwarunkowany genetycznie. Takie drzewka mają bardzo krótkie międzywęźla a na całej długości pędu wyrastają liczne krótkopędy owoconośne. Są to odmiany nowe, specjalnie wyhodowane w wyniku krzyżowania odmian. Hodowla takich odmian trwa wiele lat i w jej wyniku powstają odmiany którym nadaje się własne, unikalne nazwy.
Dlatego jeśli w ofercie centrów ogrodniczych, katalogach lub internecie znajdziecie drzewka z tym oznaczeniem, zwróćcie na nie uwagę i zastanówcie się jak to możliwe, że odmiany znane i uprawiane od wielu lat nagle stały się kolumnowe. Oto mamy teraz jabłoń kolumnową Kosztelę, Papierówkę, Galę, Lobo, Szara Renetę,
Podobne kłamstwa można znaleźć w przypadku innych drzew owocowych. Niektóre nadają się do uprawy oszczędzającej miejsce, ale znowu nie jest to cecha zdeterminowana genetycznie, a jedynie są to odmiany rosnące pionowo, karłowate, które osiągają mniej więcej połowę do dwóch trzecich wielkości standardowych drzew. Do tej metody uprawy często wykorzystuje się odmiany słabo rosnące, szczepione na podkładkach o tych samych cechach. Nie ma wówczas problemu z wyhodowaniem ich do kształtu zbliżonego do kolumnowego. Wymaga to jednak znacznych umiejętności, zręczności, a zwłaszcza wiedzy na temat wzrostu i formowania drzew owocowych. I tu jest zasadnicza różnica – genetycznie zdeterminowany wzrost kolumnowy może obejść się bez formowania. Zatem grusza Konferencja, Faworytka, czereśnia Regina, Kordia, Summit, wiśnia Lutówka, brzoskwinia Harco czy Morela Early Orange nie są i nigdy nie będą odmianami kolumnowymi.
To zaszło już tak daleko, że sprzedawcy oferują swoim klientom kolumnowy agrest i porzeczkę. Wiele osób daje się nabrać na ten chwyt marketingowy i po zakupie i kilku latach uprawy są zawiedzeni. Można by zapytać dlaczego sprzedawcy tak kłamią? Odpowiedź jak zawsze jest taka sama. Chodzi o pieniądze. Zwykła sadzonka drzewka owocowego to koszt ok. 20 zł, drzewka kolumnowego ok. 40-50 a nawet 80-90 zł.
Oczywiście wspomniane powyżej odmiany można uprawiać w formie kordonu lub smukłego wrzeciona, ale nie z tego powinna wynikać ich wyższa cena.
NIE MA czegoś takiego jak „jabłoń kolumnowa Kosztela”, „kolumnowa Antonówka”, „wiśnia kolumnowa Pandy”, „czereśnia kolumnowa Kordia”, „grusza kolumnowa Faworytka” itd. Te stare odmiany mogą być szczepione na podkładkach skarlających i dzięki temu mogą słabiej rosnąć ale NIE SĄ kolumnowe.
Jakie odmiany drzew owocowych są tak naprawdę kolumnowe?
Można już kupić dziesiątki prawdziwych jabłoni kolumnowych. Hodowcy wykorzystali jako bazę odmianę „McIntosh Wijcik”, która dała początek dość powszechnym obecnie w sprzedaży odmianom z grupy Ballerina. Są to odmiany „Bolero”, „Waltz”, „Polka” czy „Flamenco”. Pierwotnie miały służyć głównie jako jabłonie ozdobne, jednak ze względu na dobry smak jabłek zaraz po zbiorze, zaczęto je uprawiać na owoce. Odmiany te nie przyniosły jednak jeszcze wielkiej rewolucji w uprawie. Stało się to około dwadzieścia lat temu, kiedy zaczęto sprzedawać niemieckie odmiany z grupy CATS, co oznacza Columnar Apple Tree System. Należą do nich „Redcats”, „Suncats”, „Pompink” „Greencats”. Niedługo po nich pojawiła się cała seria odmian z czeskiej hodowli, które stawały się coraz lepsze, aż swoim smakiem zbliżyły się do jabłek z klasycznie uprawianych drzew. Są wśród nich „Rondo”, „Sonet”, „Redlane”, „Red Spring”, „Cordona” i „Moonlight”, „Lambada” i „Rumba”.
Czy warto posadzić i uprawiać drzewka kolumnowe?
Istotne zalety drzewek kolumnowych to:
- nie potrzebują wiele miejsca
- bardzo wcześnie zaczynają owocować i są bardzo plenne
- są stabilne, nie wymagają podpór
- są odporne na suszę, ponieważ zwykle są szczepione na silnie rosnących podkładkach, które mają głęboki system korzeniowy a tym samym lepiej pochłaniają wodę z gleby
- są bardzo odporne na przymrozki zarówno drewno jak i kwiaty
- mają wielorakie zastosowania: mogą rosnąć w gruncie w formie żywopłotu lub jako solitery, mogą być uprawiane w pojemniku na tarasie
Prześlij komentarz