Długo nie trzeba było czekać! Szczyt popularności jabłoni kolumnowych minął. A wszystko dlatego, że „szczęśliwi właściciele” tych drzewek coraz częściej zaczęli spotykać się z nieprzyjemnymi zjawiskami. Coraz częściej kolumny nie rosną jak kolumny, ale raczej jak kudłate miotły. Mijają lata a drzewka kwitną ale nie owocują, Co się dzieje?. Czy drzewka kolumnowe to wielka ściema marketingowa czy może jest jakaś inna przyczyna tego stanu rzeczy. Oto 6 prostych czynności, które mogą sprawić, że twoje jabłonie kolumnowe nie tylko obficie zakwitną ale także wydają smaczne owoce.
Odpowiednia podkładka
Wzrost, pierwsze owoce jak i ich ilość zależeć będzie od podkładki na jakiej będą zaszczepione nasze jabłonie kolumnowe. Przy podkładce karłowej drzewka będą małe (1,5-2 m.), owocować będą już w 2 lub 3 roku po posadzeniu ale maksymalna ilość jabłek jakie zbierzemy z takiego drzewka będzie oscylować w granicach 5-7 kg. Przy podkładkach półkarłowych drzewka będą duże (3-4 m.), owocowanie odsunie się o rok, może dwa ale plon z drzewka będzie dużo większy i może przekroczyć 15 kg. Z podkładek karłowych polecane są M9, B9, P22 a z półkarłowych najbardziej polecane są MM106, MM111. Dodam tylko, że jabłonie kolumnowe szczepione na podkładkach karłowych, ze względu na mały system korzeniowy możemy uprawiać w donicach.
Wrażliwość na mróz
Jabłonie kolumnowe są bardziej wrażliwe na mróz niż zwykłe drzewa. Dlatego na zimę muszą być odpowiedni zabezpieczone. Jesienią należy posypać bądź opryskać drzewka nawozem fosforowo-potasowym. Pień i część głównych gałęzi należy owinąć papierem lub tekturą. Ziemię wokół pnia należy ściółkować 5-centymetrową warstwą próchnicy lub 10-15-centymetrową warstwą słomy. Wiosną zabezpieczenia usuwamy, aby przyspieszyć nagrzewanie gleby.
Uszkodzenie przewodnika
Wierzchołki pędów zimą zwykle zamarzają. W rezultacie na wiosnę sprawdź czy wierzchołek jest żywy, to wszystko w porządku. Jeśli przemarzł to przytnij i z jednego z pędów które po przycięciu wyrosną formuj przewodnik a pozostałe przytnij na 10-15 cm. Jeśli tego nie zrobisz drzewko zacznie przypominać miotłę. nie dotykaj góry, ale wszystkich górnych pąków. Jeśli nic nie zostanie zrobione, drzewo zacznie przypominać miotłę. W czerwcu - lipcu uszczypnij wszystkie energiczne pędy boczne.
Szkodniki
Głównym szkodnikiem naszych drzewek będą myszy. Jeśli pozwolimy im na podgryzanie pnia to drzewo umrze. Dlatego pień należy zabezpieczyć siatką z tworzywa sztucznego o drobnych oczkach. Zabezpieczenie to będzie działało przez całe życie drzewa. Rany należy zabezpieczyć siarczanem żelaza, posmarować maścią ogrodniczą i przykryć folią.
Wierzchołkowy pączek kwiatowy
Niektóre odmiany zakładają pąki kwiatowe na przewodniku. Zawiązanie tam owoców nie pozwoli na bezpośredni wzrost przewodnika. Aby zapobiec deformacji przewodnika, zrywaj kwiaty i pąki ze szczytu centralnego pędu.
Skrzywienie pnia pod ciężarem owocu
Są lata, kiedy owoce na kolumnie są w takiej ilości zawiązane, że pień się wygina. A u odmian kolumnowych jest kruchy i może łatwo pęknąć. Aby temu zapobiec, usuń część owoców lub ustaw mocny kołek przy każdym drzewie i przywiąż go do niego. Kołek musi wytrzymać ciężar owoców i podmuchy wiatru.
Najważniejszym jednak wyzwaniem w uprawie jabłoni kolumnowych jest poprawne przycinanie drzewek ale o tym w następnym wpisie.
Prześlij komentarz