PRAWDZIWA A FAŁSZYWA JABŁOŃ KOLUMNOWA


Przy zakupie drzewek kolumnowych, szczególnie jabłoni zalecana jest szczególna ostrożność ponieważ termin „jabłko kolumnowe” nie jest dokładnie zdefiniowany. Jako jabłka kolumnowe oferowane są drzewka tzw. Spury krótkopędowe jak i konwencjonalne drzewka na podkładkach karłowych. 


Typy krótkopędowe to zwarte formy rosnące, które zwykle powstają z konwencjonalnych odmian i wytwarzają obfite, krótkie owocujące drewno. Nie mają jednak genetycznie zdeterminowanego wzrostu kolumnowego i można je prowadzić jako kolumny jedynie przy poprawnie wykonywanym corocznie przycinaniu co nie jest rzeczą  prostą dla amatora.


Przykładowy wygląd sadzonek
jabłoni kolumnowej.

Wszystkie odmiany jabłek kolumnowych pochodzą z tej samej rośliny. W 1963 roku urodzony w Polsce sadownik Anthony C. Wijcik odkrył dziwną gałąź na drzewie odmiany „McIntosh” na swojej plantacji w Kanadzie: była pogrubiona, miała bardzo wąskie rozstawy pąków (międzywęźla), kilka odgałęzień bocznych i uformowała bardzo obfite pąki kwiatowe. (Mutacja powodująca kolumnowy wzrost zarządzana jest przez gen zwarty (Co). Gen ten jest wysoce dziedziczny i około 40% krzyżówek z udziałem rośliny Wijcik jest również kolumnowych.) 

Drzewka kolumnowe a szczególnie jabłonie oferują ogrodnikom/sadownikom wiele korzyści: rosną wąsko, nie trzeba skracać pędu centralnego, aż do osiągnięcia pożądanej wysokości po około czterech do siedmiu latach, a jeśli w odpowiednim czasie skrócimy kilka wyrastających pędów bocznych, roślina będzie rosła jako kolumna jednostrzałowa.


Aby zatem nie mieć problemów z uprawą polecam korzystanie tylko ze sprawdzonych szkółek gdzie mamy możliwość zakupu licencjonowanych odmian poszczególnych gatunków. Jak już wielokrotnie wspominałem domagajmy się szczegółowych informacji od sprzedawców co do odmiany jak i podkładki. To jest podstawa. I pamiętajmy odmiany kolumnowe to odmiany licencjonowane zatem kolumnowym drzewkiem nie będzie papierówka, antonówka, malinówka czy koksa. Na blogu jest katalog odmian drzewek kolumnowych. Tam znajdziecie wszystkie (obecnie jest ich kilkanaście w bazie ale jest to cały czas uzupełniane) dostępne w Polsce odmiany kolumnowe. 

Post a Comment

Nowsza Starsza