Nazwa oryginalna: Tegera®


PochodzenieTegera® to odmiana śliwy wyhodowana w Niemczech w 1982 r. przez Dr. Waltera Hartmanna, z krzyżówki odmian "Ortenauer" i "Gerstetter". 

DrzewoDrzewo rośnie średnio silnie, korona o pokroju kolumnowym, gałęzie wzniesione, nie przycina się ich aż do wejścia śliwy w pełnię owocowania, wówczas przycina się je krótko. Liście jajowate o jasnozielonym kolorze, silnie omszone niechętnie są zasiedlane przez mszyce, która roznosi szarkę. Okres kwitnienia, przełom kwietnia i maja. Kwiaty są białe. Wcześnie zaczyna owocować nawet w 2 roku po posadzeniu i owocuje corocznie, średnio obficie i obficie. Potrzebuje stanowiska słonecznego lub częściowo zacienionego oraz gleby przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę.

Ze względu na dość smukły wzrost nadaje się nie tylko do uprawy towarowej, ale szczególnie nadaje się do małych ogródków przydomowych.

Zapylacze: Śliwa Tegera® jest samopylna.

OwocOwoce są średniej wielkoś­ci, lekko wydłużone, o masie około 35-40 g. Kształtem i wielkością nie różnią się od dobrze wyrośniętych owoców "Węgierki Włoskiej" i mają podobną do nich strukturę miąższu. Skórka jest fioletowoniebieska z silnym jasnoszarym woskowym nalotem. Miąższ zielonkawożółty, smaczny, słodko-kwaś­ny, aromatyczny. Pestka wydłużona, średniej wielkości, łatwo oddziela się od miąższu. Szypułka jest średniodługa, cienka. Owoce po uzyskaniu dojrzałości zbiorczej nie opadają z drzewa. 

Dojrzałość zbiorczaKoniec lipca/początek sierpnia

Termin przechowywania: Owoce 'Tegera' mogą być przechowywane przez krótki czas w chłodnym i suchym miejscu, ale najlepiej smakują świeże z drzewa.

Wrażliwość na mróz: wyjątkowo wytrzymała i mrozoodporna 

Wrażliwość na choroby: Mało podatna na raka bakteryjnego i brunatnej zgnilizny drzew pestkowych a także tolerancyjne wobec szarki. 

Przydatność odmianyOwoce mają szerokie zastosowanie - śliwki można spożywać na świeżo, konserwować, przetwarzać na dżemy, konfitury i marmolady, wytwarzać z nich można kompoty, likiery. Miłośnicy napojów alkoholowych mogą przygotować z nich nalewkę. Doskonale sprawdzą się jako dodatek do ciast.

Zalecana podkładka: Siewka Węgierki Wangenheima – Drzewka wcześnie wchodzą w okres owocowania i dobrze plonują. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby. Jeśli ziemia jest zbyt sucha, owoce drobnieją.

Post a Comment

Nowsza Starsza